MENU GŁÓWNE

INFORMACJE HISTORIA RAMOWY ROZKŁAD DNIA KONCEPCJA PRACY  Poradnik „Biało-Czerwona”...  STATUT PROCEDURA

HISTORIA

     

HISTORIA PRZEDSZKOLA

Pierwszą powojenną placówką oświatową w Górowie Iławeckim dla dzieci w wieku przedszkolnym była zorganizowana w 1946 roku ochronka - zwana freblówką. Została ona zlokalizowana w nieistniejącym już budynku przy ul. Wyszyńskiego (obecnie Zespół Szkół). Organizatorką i pierwszą kierowniczką tej placówki była Janina Trębaczyk.

Od roku 1948 było to już przedszkole, które zostało utworzone w obecnym budynku parafii grecko-katolickiej (ul.Ks.M.Ripeckiego), a kierowniczką była Wilchelmina Pietruszka. W tym budynku przedszkole funkcjonowało przez 18 lat. Do najbardziej zasłużonych pracowników tego okresu należy zaliczyć m.in.:  Helenę Misztal (Grzelak), Ewę Kołakowską, Teresę Sobiech (Krywko), Marię Waszkiewicz, Annę Fesnak.

          Budynek dwu, a później trzyoddziałowego przedszkola okazał się za mały, aby objąć opieką wychowawczo-dydaktyczną wszystkie dzieci. Władze miasta postarały się o zaadaptowanie na potrzeby przedszkola budynku po ówczesnym Sądzie Powiatowym. Od 15.I.1966r. placówka funkcjonuje przy obecnej ul. Sikorskiego w nowo wyremontowanym budynku. Istniał już tam (przy stadionie miejskim) jeden ogródek jordanowski, a pozostałe dwa zagospodarowano przy pomocy rodziców i istniejących w mieście zakładów pracy. Dzięki staraniom ówczesnej dyrektorki Marii Waszkiewicz, zręczności konserwatora Wiktora Matejunasa i dbałości pozostałych pracowników przedszkola, ogródki te wyglądały jak z bajki.

Od roku szkolnego 1983/84 z inicjatywy Inspektora Oświaty Jana Możdżyńskiego i pracowników PPGR w Górowie Ił. został  utworzony oddział przedszkolny, który mieścił się w budynku mieszkalnym na osiedlu gen. Józefa Bema. W 4-oddziałowym przedszkolu ze względu na dużą liczbę dzieci młodszych był tylko jeden oddział dzieci 6-letnich, a od roku szkolnego 1986/87 zostały tylko dzieci 3-,4-,5-letnie. Tak zwane „zerówki” umieszczono przy szkołach podstawowych.

W tym samym czasie dzięki staraniom Naczelnika Miasta i Gminy Władysława Macełko i dyrektor Anny Fesnak zatwierdzono projekt rozbudowy przedszkola.  Budowa przedszkola (1983-90) była finansowana z budżetu miasta, datków zakładów pracy i rodziców wykupujących „cegiełki” oraz czynów społecznych mieszkańców miasta.

W grudniu 1990r. do nowego budynku przeniesiono „zerówki” ze szkół i oddział przedszkolny z oś. Bema, a w styczniu 1991r. pozostałe grupy. W tym okresie dyrektorem 8-oddziałowego przedszkola była Ewa Zofia Markowska, gdzie zatrudnionych było 33 pracowników stałych, w tym 16 osób kadry pedagogicznej. W tym samym roku 1991, po podziale Miasta i Gminy, dzieci wiejskie odeszły do oddziałów przedszkolnych przy szkołach. W przedszkolu zostało 6, a potem 5 oddziałów. Opustoszały budynek starego przedszkola w latach 1992-94 był wynajmowany na klasy szkolne, a od lutego 1995r. przeniesiono tam Bibliotekę Miejską. W 1998r. budynek został sprzedany Mniejszości Narodowej „Natangen”.

Od tego czasu Miejskie Przedszkole funkcjonuje wyłącznie w nowym obiekcie z dużym terenem ogródka przedszkolnego.

Obecnie funkcję dyrektora sprawuje Jolanta Wirboł, która kieruje 6-cioma oddziałami grup dzieci w wieku 2,5 - 6 lat.

W ciągu 10-lecia przedszkole wypracowało w środowisku lokalnym renomę bardzo dobrej placówki oświatowej. W wychowaniu i kształceniu naszych wychowanków zachowujemy równowagę w tym co jest tradycją, a nowoczesnością. Szanujemy i wpajamy dzieciom formy sprawdzone i kultywowane przez pokolenia. Sięgamy po ciekawe, nowe formy oddziaływań na kreowanie młodego, nowoczesnego człowieka. Aktywnie uczestniczyliśmy w wielu projektach i programach lokalnych, własnych i unijnych zdobywając certyfikaty: 

- "HISTORIA? To wcale NIE MUSI BYĆ nudne!" - 2009-10 projekt unijny

- „Zielona Flaga” – certyfikat międzynarodowy 2013-16,

- „Radosne Przedszkole”

- „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

- „Szkoła Przyjazna Środowisku” 2017,

- „Bezpieczne Wakacje”

- „Dzieciństwo bez próchnicy” 2014-15

-  bicia rekordu Guennes’a   w ilości dzieci myjących zęby 2014-15,

- mali Wielcy ratownicy 2017-18,

Programy przeprowadzone w przedszkolu w latach 2008/18:

- „Zielone Tereny Przyprzedszkolne”

- „Zdrowa Żywność w Przedszkolu”

- „Poznajemy Tajemnicę Lasu”

- Akademia Aquafresh

- Paczka Przedszkolaka

- „Radosne Przedszkole”

- „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
- „Czyste Powietrze Wokół Nas”

- „Mali Strażnicy Przyrody” 

- "Przyjaciele Zippiego"

- "Przedszkolaki na medal" 2016-17

- "Ekoludki oświat dbają - zdrowe życie wybierają" 2016-17

- "Kraina Marzeń" 2018-20

 

   W latach 2004 - 16 w przedszkolu funkcjonowały tylko 4 oddziały.                     

   W 2016 r. dzięki staraniom Burmistrza Miasta Jacka Kostki i pracowników placówki wprowadzono projekt "Przedszkolaki na medal", który umożliwił finansowanie edukacji przedszkolnej dla wszystkich dzieci 3-6- letnich na terenie miasta. Utworzono 2 kolejne oddziały dla dzieci młodszych wyposażone w nowe meble i zabawki. Celem tego projektu było doskonalenie kompetencji kluczowych dzieci i nauczycieli. Wszystkie dzieci uczestniczyły w dodatkowych zajęciach z robotyki, przedsiębiorczości i w klubie małych odkrywców.

   Obecnie rozpoczęliśmy projekt „Kraina marzeń”, który będzie realizowany do 2020 r.              Celem projektu jest nabywanie kompetencji kluczowych. Dzieci będą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności w trakcie zajęć z programowania, eksperymentowania oraz języka angielskiego. Projekt „Kraina marzeń” umożliwi, nam nauczycielom, prowadzenie dzieci nowoczesną ścieżką edukacji, z atrakcyjnymi metodami nauczania z wykorzystaniem tablic interaktywnych zainstalowanych w każdej grupie.

   Dzisiejsze uroczyste spotkanie z okazji 70-lecia przedszkola zawdzięczamy WFOŚiGW  Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, który przyjął nasz projekt „Wierzbowe niespodzianki” i w dużej mierze sfinansował uroczystość. Powstałe wyplecione wierzbowe budowle (tunel i altana) są zaczątkiem zagospodarowywania w atrakcyjny sposób większego terenu ogrodu przedszkolnego. 

   Obecnie w 6 oddziałach przebywa 148 dzieci.   Kolejne dziesięciolecia przed nami.

 

KIEROWNICY / DYREKTORZY Przedszkola Miejskiego w Górowie Iławeckim:

1946 -             Janina Trębaczyk - kierownik

1948 -            Wilchelmina Pietruszka

1953 -            Helena Misztal (Grzelak)

1955 - 1958   P. Walczak

1958 - 1960   Ewa Kołakowska

1960 - 1964   Teresa Krywko

1964 - 1972   Maria Waszkiewicz

1972 - 1988   mgr Anna Fesnak - dyrektor

1988 - 1998   mgr  Ewa Zofia Markowska 

1998 - 2003   Irena Wiszniewska 

2003 -            mgr Jolanta Wirboł 

 

PRACOWNICY PRZEDSZKOLA 2017/18:

- pedagodzy: Irena Bakun, Jolanta Fornalska, Justyna Głażewska, Sławka Hałun, Małgorzata Kłoskowska, Monika Kuśmierczyk, Dagmara Perzanowska, Agnieszka Stelmach, Alina Wierzbowska, Krystyna Maciopa, Agnieszka Czernik, Beata Wilchowska, Jolanta Wirboł - dyrektor

- pracownicy obsługi: Lucyna Długokęcka, Tomasz Chorążyczewski, Agnieszka Ciżman,  Katarzyna Łazurkiewicz, Halina Pajewska, Danuta Szafran, Jadwiga Zwierz, Elżbieta Matuszewska,  Alina Matulewicz, Martyna Nawrodzka, Jadwiga Wójcik.

                                                                                     

                                                                                                     opracowanie: Ewa Markowska, Jolanta Fornalska

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie w Górowie Iławeckim
    ul. Sikorskiego 34
    11-220 Górowo Iławeckie
  • (89) 761-19-33

Galeria zdjęć